Governors

Governors’ Details – November 2017

Name

Category

Appointed by

Term of Office

(no. of years & end date)

Committee membership

Responsibilities

David Bull

Parent Governor

Parents

4

22/10/2018

Resources

Careers Governor

Bill Hatton

Member

 

 

N/A

 

 

Carolyn Hughan

Governor

Member

4

12/10/2021

School Improvement

 

Tony Jardine

Member & Governor

Member

4

22/06/2018

School Improvement

E-Safety & Safeguarding Governor

Glenda Lane

Governor

Member

4

22/06/2018

Resources, School Improvement

Chair, Safer Recruitment

Mary-Lou Litton

Headteacher

Ex-officio

 

N/A

Wildern Community Management Committee, Resources, School Improvement

 

Hilary Manton

Staff Governor

Staff

4

25/03/2020

Resources (in attendance), School Improvement

 

Simon Martin

Governor

Member

4

24/11/2020

Resources

Chair of Resources

Jonathan Riddell

Governor

Member

4

28/09/2018

Wildern Community Management Committee, Resources

H&S Governor

Ruth Saw

Governor

Member

4

24/09/2018

Resources

 

Karen Wigley

Member & Governor

Member

4

22/06/2018

School Improvement

Vice Chair, Safer Recruitment, SEN Governor, Chair of School Improvement